הצרת היקפים מהי ואיפה?

הצרת היקפים מיועדת לאנשים אשר מעוניינים להיפטר משומן מיותר מגוף ולא מצליחים לעשות זאת באמצעות תזונה או פעילות גופנית. מדובר בהליך קוסמטי שאפשר לבצע באזור הירכיים, בטן, ישבן, גב ואזור הפנים. כמו בכל ניתוח, בניתוחי הצרת היקפים ישנם סיכונים שחשוב לקחת בחשבון לפני שמגיעים להחלטה. אז מהי שאיבת שומן ואיך היא תורמת להצרת ההיקפים?

הצרת היקפים מהי
הצרת היקפים מהי

הצרת היקפים באמצעות שאיבת שומן

שאיבת שומן היא לא דרך נוספת לירידה במשקל והיא מיועדת דווקא לאנשים אשר שומרים על משקל גוף יציב לאורך זמן ומעוניינים להיפטר ממשקעי שומן שנוצרו בחלקים מסוימים בגוף. הליכים של שאיבת שומן לא מסירים סימני מתיחה או צלוליטיס – המטרה שלהם היא אסתטית בלבד והיא להצר את ההיקפים של הגוף.  שאיבת השומן מסירה את תאי השומן ומשנה את מבנה הגוף אך על המטופל להקפיד על שגרת חיים בריאה על מנת לשמר את תוצאות הניתוח. כמויות השומן שניתן להסיר בניתוח שאיבת שומן באופן שיהיה בטוח למטופל הן מוגבלות וכאמור, מלוות בסיכונים כמו צלקות, זיהומית ולעיתים חוסר תחושה באזור.

מי יכול להיות מועמד לניתוח הצרת היקפים?

מדובר בהליך כירורגי תחת הרדמה כללית ולכן המצב הבריאותי של המטופל חייב להיות תקין טרם הניתוח. עליו להיות בטווח של כשלושים אחוז לפחות מהמשקל האידיאלי (ניתן לעשות חישוב מדויק) וכדאי מאוד שהעור יהיה בעל אלסטיות. בנוסף, המטופל חייב לא לעשן ולא להיות בעל מחלות רקע סוכרת או מחלות אוטואימוניות. חשוב לשמור על ציפיות ריאליות של תוצאות הניתוח ולשם כך צריך להגיע אל ייעוץ עם מנתח.

הכנה לניתוח הצרת היקפים

במידה ואתם מרגישים כי אתם זקוקים לניתוח הצרת היקפים, עליכם להגיע אל מנתח להתייעצות. חשוב שתפרסו בפניו את המטרות שאתם מנסים להשיג באמצעות הניתוח. תפקידו של המנתח הוא לבחון את מצבכם הרפואי, להציג בפניכם את האפשרויות השונות, הסיכונים של כל ניתוח, היתרונות וכמובן גם העלויות. זאת ההזדמנות שלכם לשאול את כל מה שתרצו לדעת לפני שאתם מגיעים להחלטה. במידה והחלטתם ללכת על זה, המנתח שלכם ייתן לכם הנחיות כיצד עליכם להתכונן אל הניתוח – יכללו בין השאר הימנעות מאלכוהול, עישון והקפדה על תזונה מסוימת. עליכם לפרט בפני המנתח את כל ההיסטוריה הרפואית שלכם, כולל תרופות שאתם נוטלים באופן קבוע ואלרגיות שאתם סובלים מהן. יכול להיות שהמנתח יבקש מכם להפסיק לקחת תרופות מסוימות  טרם הניתוח כמו מדללי דם או משככי כאבים.

ד"ר בני-מייליק כירורג פלסטי
מאמר זה בחסות ד"ר בני מייליק

מומחה בכירורגיה פלסטית

הליך ניתוח הצרת היקפים

הניתוח ייערך בבית חולים והאשפוז יהיה לרוב ללילה אחד או אפילו פחות – בדרך כלל שמדבור בהסרה שומנים רחבה, יש להתאשפז ללילה אחד. מומלץ לקבל חוות דעת על בית החולים והמנתח טרם הניתוח – תוכלו לעשות זאת באמצעות בפורומים באינטרנט וברשתות החברתיות השונות. עליכם להגיע עם מלווה שיוכל לסייע לכם לאחר הניתוח ואף להסיע אתכם הביתה. טרם הניתוח, המנתח יגיע אליכם ויסמן על גופכם את המקומות שבהם מתכננים להסיר את השומן ואף יצלם תמונות שיאפשרו לעשות השוואה לאחר מכן בין המצב שהיה לפני ואחרי ניתוח הצרת ההיקפים. לאחר מכן, יובילו אתכם לחדר הניתוח ושם הרופא המרדים ישים אתכם תחת הרדמה כללית. הליך זה תקף לכל סוגי ניתוחי הצרת היקפים.

הצרת היקפים – מיקום הניתוח

ניתוח להצרת היקפים אפשר לעבור תוך התמקדות באזורים שונים בגוף. אנשים שחוו ירידה גדולה במשקל (במיוחד לאחר ניתוח קיצור קיבה) סובלים מעודפי תאי שומן באזורים שונים בגוף. ניתוח הצרת היקפים אפשר לבצע באזור הבטן התחתונה, בירכיים, מותניים, בגב ובידיים. ניתוח הצרת היקפים לא מתבצע רק במקרים של ירידה קיצונית במשקל אלא מיועד גם עבור אותם מטופלים שנולדו עם מבנה רחב יותר או נשים שהיקף גופן גדל בעקבות הריון ולא חזר למבנה המקורי שלו. במידה וישנם מספר אזורים אשר דורשים שאיבת שומן, אפשר לבצע ניתוח הצרת היקפים משולב – בהליך כירורגי אחד נפטרים מתאי השומן המיותרים ומצרים את הגוף.

טכניקות שונות בניתוחי הצרת היקפים

ישנן מספר טכניקות שבהן משתמשים בניתוחי הצרת היקפים כאשר המשותף לכולן הוא השימוש בצינורית דקה אשר מחוברת לוואקום שמאפשר הוצאה של תאי השומן מהגוף.

  • טכניקת שטיפה – אחת הטכניקות היותר נפוצות היא שאיבת שומן בשטיפה. ההליך מתחיל בהזרקה של תמיסה סטרילית אל הירך, מותניים או בטן (תלוי באוזר אותו מנתחים). תמיסה זו מורכבת ממי מלח, אפינפרין ולידוקאין. טכניקה זו נחשבת ליעילה במיוחד שכן היא מאפשרת שאיבה של שומן עם כאב ואיבוד דם מינימלי.
  • אולטרסאונד – שימוש בגלי קול אשר מפרידים בין דפנות התאין לבין השומן שנוצר. פעולה זו גורמת לתאי השומן להפוך לנוזליים ועל ידי כך מקלים על השאיבה שלהם החוצה מהגוף.
  • לייזר – השימוש בטכניקת לייזר בניתוחי הצרת היקפים מאפשרת למזג את השומן ולשאוב אותו החוצה.

סיכונים אפשריים בניתוח

ישנם מספר סיכונים אפשריים כאשר עוברים ניתוח להצרת היקפיים. כמו בכל ניתוח, יכול להיווצר מצב של דימום יתר וסיבוכים מההרדמה הכללית. נוזלים יכולים להצטבר מתחת לעור והגוף יכול להיכנס להלם כתוצאה מהניתוח.  כל הליך כירורגי עלול לגרור זיהומים בגוף ותגובות לא טובות לחומרים בהם משתמשים במהלך הניתוח. בניתוח הצרת היקפים, יכול להיווצר תסחיף שומן – מדובר במצב שבו חלקיקי שומן זעירים חוסמים את זרימת הדם בגוף.  חוסר תחושה יכול גם הוא להופיע באזור בו הסירו את השומן ותוצאות הניתוח עלולות גם להיות לא טובות כמו למשל הסרת שומן לא אחידה אשר תגרום למראה לא אסתטי. ניתוח הצרת היקפים יכול לגרור נזק לעצבים, לכלי הדם, לשרירים ולאיברים הפנימיים באזור הבטן.

זמן החלמה וכאבים לאחר הניתוח

זמני החלמה מניתוח הצרת היקפים משתנים בהתאם לסוג ומיקום הניתוח אך בכל המקרים תהיה נפיחות, שטפי דם, כאב ואי נוחות שתימשך למשך מספר שבועות. קיימת סבירות שהמנתח יבקש מכם ללבוש בגד דחיסה למשך ארבעה שבועות ועד שמונה שבועות לאחר הניתוח וזאת על מנת לשלוט ברמת הנפיחות בגוף. ברוב המקרים, ניתן גם טיפול אנטיביוטי וזאת בשביל למנוע זיהום. במרבית מן המקרים, מטופלים יכולים לחזור לעבודה תוך מספר ימים לאחר ניתוח ולשגרת חיים תקינה לאחר כשבועיים אך כמובן שנתון זה משתנה בין מטופלים. כאב הוא חלק בלתי נפרד מתוצאות הניתוח ולכן כדאי להתייעץ עם המנתח טרם הפרוצדורה על מנת להבין כיצד ניתן למזער את רמת הכאב. המנתח ימליץ על משככי כאבים, שתיית נוזלים, הימנעות ממאכלים מלוחים אשר יכולים להגביר את הנפיחות וליצור בצקת ושמירה על אזור הניתוח נקי על מנת למנוע זיהומים שיגבירו את הכאב.

איך לשמור על התוצאות של ניתוח להצרת היקפים?

תאי השומן מוסרים לצמיתות בניתוח הצרת היקפים  אך קיים סיכון של עלייה במשקל לאחר הניתוח והיווצרות של תאי שומן חדשים באוזרים שונים בגוף. על מנת לשמור על תוצאות הניתוח יש להקפיד על פעילות גופנית קבועה ותזונה בריאה. מומלץ לצרוך חלבונים רזים, פירות וירקות, לשתות חלב עם אחוז שומן נמוך ולאוכל דגנים מלאים. המטופל מחזיק בידו את הכוח לשמור על איכות חיים גבוהה.

Skin Surgery
Skin Surgery