הסרת עודפי עור

העור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף מגן עלינו מפני חיידקים, מסייע בוויסות חום הגוף ומאפשר תחושות של מגע, חום וקור. משמש כמגן מגן מפני אור, פציעה וזיהום. העור גם מסדיר את טמפרטורת הגוף, מאחסן מים ושומן, מונע איבוד מים, פועל כמחסום בין האורגניזם לסביבתו ומסייע בייצור ויטמין D כאשר הוא חשוף לשמש.

הסרת עודפי עור
הסרת עודפי עור

לעור תכונה מיוחדת והוא מסוגל לגדול ולהימתח ללא הגבלה, כל עוד מופעל עליו לחץ מתון קבוע. יכולת ההתכווצות חזרה מוגבלת ותלויה בגנטיקה, במין (גברים בעלי עור עבה יותר מנשים). ובגיל. העור משיג חוזק וגמישות בכך שהוא מורכב ממספר שכבות מכוונות כך שכל אחת משלימה את האחרות בצורה מבנית ותפקודית ויש לו שלוש שכבות: 1. האפידרמיס – שכבת העור החיצונית ביותר, מספקת מחסום אטום למים ויוצר את גוון העור שלנו. 2. הדרמיס – (מתחת לאפידרמיס), מכיל רקמת חיבור קשוחה, זקיקי שיער ובלוטות זיעה. 3. היפודרמיס – רקמה התת עורית העמוקה יותר, העשויה משומן ורקמות חיבור.

לאור הגברת המודעות בנושא השמנת יתר, אנשים רבים בוחרים להשיל מגופם עשרות קילוגרמים. ולמרות השמחה לגבי השינוי, גופם נשאר עם עודפי עור מיותרים והתחושה עדיין לא מושלמת בשל חוסר האסתטיקה. לשם כך יש ניתוחים להסרת עודפי עור הבאים לסייע במקרים של עודפי עור לאחר הרזיה, שאותם לא ניתן להעלים לבד (גם לא עם פעילות גופנית) ויעניקו לכם את המראה המושלם שחלמתם עליו.

ניתוחים להסרת עור:

הכנה לפני ניתוח:

מתקיימת בדיקה יסודית של המטופל ובדיקות הדם שלו. גילוי חסרים תזונתיים ואיזונם לפני הניתוח עם ויטמינים או טיפול תרופתי כמו ברזל. תיקון תזונתי זה מפחית סיכונים במהלך ולאחר הניתוח, מגביר ריפוי פצעים ותגובה חיסונית יעילה ומביא לאופטימיזציה של התוצאות הניתוחיות והאסטטיות. חשוב לדעת שעישון סיגריות מגדיל את הסיכון לסיבוכי ההרדמה והניתוח, מומלץ להקפיד על הפסקת עישון מלאה של כ-3 שבועות עד חודש לפחות לפני ואחרי כל ניתוח אסתטי.

מתיחת זרועות

המטרה לחטב את הזרוע, לצמצם את היקף הזרוע ולהיפטר מעודפי עור.

כיצד מתבצע ניתוח מתיחת זרועות?

מבוצעת שאיבת שומן טרם כריתת העור העודף. (שאיבת שומן אינה מתאימה למבוגרות בעלות עודף עור ניכר). במקרים בינוניים בהם עודף העור קל, ניתן לשקול חתך בבית השחי בלבד. (המוסתר היטב). במקרים מהותיים יותר, עודף העור נכרת מהאזור הפנימי של הזרוע (האזור המוסתר יחסית, כאשר אנו עומדים והידיים מונחות לצידי הגוף). החתך מתבצע מתחילת בית השחי (אנכית) וממשיך לאורך הזרוע הפנימית. לעיתים אף ממשיך מעבר למרפק לכיוון האמה, תלוי בכמות העור.

למי הוא מיועד?

מתאים לכל מי שסובל מעודפי עור בזרוע, ונמצא במשקל יציב ותקין.

זמן החלמה, התאוששות וצפי לתוצאות

ניתן להתרחץ 24 שעות אחרי. התפרים מתכלים מעצמם ואין צורך להסירם. מדבקות נייר שעל הזרועות יפלו לבד. לאחר נפילת מדבקות הנייר יש להניח על הצלקת חבישות סיליקון שיישארו על האזור במשך שבועיים. בפרק זמן זה עלולים להיות כאבים מהותיים אשר יטופלו עם משככי כאבים. שטפי דם תת עוריים יספגו מעצמם לאורך השבועיים, בצקות ישתפרו עם הזמן וכן החתכים יתרפאו לאחר כשבועיים. נותרת צלקת אדומה שבהמשך תתבהר יותר מצבע עור. יש להימנע ממאמץ וספורט, להרים מעל ל-5 ק"ג, להרים ידיים מעל גובה הכתף – במשך 6 שבועות. התוצאה הסופית תיראה לאחר כ-4 חודשים והצלקות מגיעות לבגרות מלאה לאחר כחצי שנה עד שנה וחצי.

סיבוכים אפשריים

דימום – דימום קל, ניתן לעצירה בלחץ ישיר. סרומה – נוזל צלול בחלל הניתוח שלפעמים דורש ניקוז בנקז. אסימטריה – ניתנת לטיפול בניתוח חוזר. חוסר תחושה באזור החתכים – חוזר באופן עצמוני לאחר מספר חודשים.

מתיחת פנים

סימני הזדקנות על הפנים מופיעים בצורה בולטת הנראית לעין, לרוב בגילאי 50-60. אולם, יש מקרים שבהם סימני הגיל מופיעים בשלב מוקדם יותר בחיים.

כיצד מתבצע ניתוח מתיחת פנים?

הניתוח נעשה בהרדמה כללית. בתחילת הפרוצדורה מוזרקים נוזלים לפנים ולצוואר על מנת להקל על הפרדת הרקמות בניתוח. בהמשך נעשה הידוק של מעטפת שרירי הפנים והצוואר, כריתת עודפי העור ותפירה ברובה ובחוטים נמסים. מאחורי האוזניים מושארים נקזים. אחד הדגשים בביצוע הניתוח, הוא מתיחה והידוק מקסימלי של מעטפת השרירים מבלי לגרום לעיוות או לתוצאה לא רצויה

למי הוא מיועד?

לנשים או גברים מעבר לגיל 40 הסובלים מ"נפילת" לחיים, צוואר או צניחת גבות.

זמן החלמה, התאוששות וצפי לתוצאות

השחרור יתבצע בבוקר שלמחרת הניתוח. ניתן לחזור לשגרה לאחר 7-10 ימים. לאחר ביצוע הניתוח, יהיה ניתן לראות באופן מיידי כי עור הפנים נראה צעיר ורענן יותר באופן משמעותי. לאחר הסרת עודפי העור ורקמות השומן המיותרות, ניתן לפנים מראה צעיר בהרבה. תוצאות הניתוח נותרות לתקופה של 6 עד 10 שנים, תלוי באופי העור המטופל.

סיבוכים אפשריים

שטפי דם תת-עוריים המתבטאים בסימנים כחולים אופייניים לניתוח מתיחת הפנים – אינם נחשבים סיבוך. דמם המצטבר מתחת לעור (אופייני בעיקר לנשים הסובלות מיתר לחץ דם), עלול לגרום לא רק לכאב אלא גם ובעיקר לנמק של העור שמעליו ולכן חשוב לנקז דמם כזה בהקדם.

מתיחת ירכיים

עור הירך הפנימית דק, ולפיכך ישנם מקרים בהם נוצר קפל עורי רפוי באזור בשל ירידה משמעותית במשקל, או שינויים במשקל לאורך השנים (אקורדיון), גיל מתקדם או שאיבות שומן קודמות.

כיצד מתבצע ניתוח מתיחת ירכיים?

ניתוח מתיחת ירכיים פנימיות אורך כשעה עד שעתיים ויכול להתבצע בכל מיני אופנים בהתאם למורכבותו ולכמות עודפי העור. לרוב הוא כולל גם שאיבות שומן, על מנת לעצב ולחטב את הירך, במקביל להסרת עודפי העור. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית לרוב. החתכים הניתוחיים נתפרים בתפרים נמסים המוסתרים בתוך העור ולכן פס הניתוח דק ועדין. לאזור הניתוח מוזרק חומר הרדמה, כדי למנוע כאב ולאפשר ניידות מוקדמת. בסיום הניתוח, האזור מכוסה בפלסטר רפואי עדין ובמחטב אלסטי.

למי הוא מיועד?

לאנשים שירדו במשקל בצורה משמעותית משום שהעור שנמתח בתקופה שבה האדם היה עם משקל עודף, מתקשה מאד להתכווץ חזרה לאחר הירידה במשקל מה שמהווה בעיה אסתטית ובריאותית.

זמן החלמה, התאוששות וצפי לתוצאות

בתום הניתוח מועבר המטופל למחלקת ההתאוששות למשך כשעה ונמצא תחת השגחה צמודה, ולאחר מכן מועבר להמשך מנוחה בחדרו. מידת הכאב נמוכה ולרוב לא חשים כלל באי נוחות או כאב. משך ההחלמה תלוי בהיקף הניתוח, מספר האזורים שטופלו ומורכבות הניתוח. בשבוע הראשון לניתוח, מתבקש המטופל ללכת בצעדים קטנים ולהימנע מפיסוק הרגלים.

סיבוכים אפשריים

סיכונים אלו נדירים בדרך כלל ועלולים לכלול: זיהום, דימום, קושי בריפוי פצעי הניתוח, צלקות לא אופטימליות, הצטברות נוזלים, פתיחת התפרים, תחושת נימול בעור, בצקת חולפת באזור איברי המין ושינויים בצבע העור.

מתיחת בטן

הניתוח נועד להסיר את עודפי העור והשומן שנוצרו סביב אזור זה בדיוק. רפיון העור בבטן מתרחש במקרים בהם עור הבטן לא מתכווץ בחזרה לאחר הלידה, או לאחר איבוד משקל רב.

כיצד מתבצע ניתוח מתיחת בטן?

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית במרכז רפואי ונמשך בין שעה וחצי לשלוש שעות, תלוי איזה סוג של מתיחת בטן מתבצעת. ישנם שני סוגים של ניתוחי מתיחת בטן: מתיחת בטן קטנה ומתיחת בטן גדולה. בניתוח מתיחת בטן קטנה (מיני) אין צורך להישאר ללילה לאשפוז ואין צורך להשאיר נקזים. בניתוח מתיחת בטן גדולה (מלא) יש להישאר להשגחה למשך לילה אחד, ובחלק מהמקרים ובהתאם לכמות ההפרשות, משאירים את הנקזים למשך מספר ימים בודדים. הניתוח מסתיים בחבישה אלסטית העוטפת את אזור הבטן. מענה נוסף להסרת עור עודף הוא "ניתוח עלים" שהוא ניתוח חדשני לעיצוב הגוף.

למי הוא מיועד?

ניתוח מתיחת בטן מיועד לגברים ולנשים המבקשים לתקן את נזקי הזמן והמשקל שגרמו להתרופפות העור סביב הבטן ובעיקר נשים אחרי לידה.

זמן החלמה, התאוששות וצפי לתוצאות

קצב ההחלמה מניתוח מתיחת בטן הינו אינדיבידואלי, אך הגורם שמשפיע עליו ביותר הוא פעולת הידוק השרירים. אם מדובר במתיחת בטן קטנה או במטופלים עם שרירי בטן טובים, ההחלמה תהיה קלה ומהירה יותר. תקופת ההחלמה המשמעותית תהיה בשבוע הראשון בו צפויה ירידה זמנית בתחושה, נוקשות, ואי נוחות באזור המנותח. בתום שבוע ניתן לחזור לפעילות רגילה. לפעילות גופנית מאומצת ניתן לחזור לאחר חודש. אם בניתוח משולבת גם שאיבת שומן, התוצאה הסופית תתקבל רק לאחר מספר חודשים.

סיבוכים אפשריים

סיבוכים אחרי ניתוח מתיחת בטן נפוצים וקיימים בעיקר אצל מעשנים וסוכרתיים. קיים חשש לפתיחה של תפרים, זיהומים ונמק בעור. לכן, יש להפסיק לעשן לפחות שלושה עד ארבעה שבועות לפני ואחרי הניתוח ולוודא שרמות הסוכר מאוזנות. סיבוכים נוספים הם ירידה בתחושה או שינוי בתחושה, בעיקר בבטן התחתונה, דימום, חוסר סימטריה או צלקות שלא מחלימות כראוי.

מתיחת צוואר

צוואר מחוטב, ארוך וברבורי הוא חיוני למראה צעיר. אצל חלק גדול מהאוכלוסייה חלה הזדקנות של אזור הצוואר לפני התבגרות הפנים. התבגרות הצוואר מטרידה, קשה להסוואה ו"מסגירת גיל"..

כיצד מתבצע ניתוח מתיחת צוואר?

הניתוח אורך כשעה וחצי עד שעתיים ומבוצע דרך חתך באזור קו האוזן האחורי, המוסווה ע"י צמיחת השיער, לצורך הסרת קפלי עור צווארים. דרך חתך זה העור מורם ונחשפת רקמת השריר מתחתיו. השרירים הצווארים נמתחים ונתפרים, עודפי עור ושומן מוסרים. בסיום הניתוח תונח חבישה אלסטית על הצוואר. לעיתים יושאר נקז שמטרתו לנקז הפרשות.

למי הוא מיועד?

למי שיש ריבוי קמטים או עודפי שומן בצוואר, צניחה של העור והרקמות הרכות ו/או טשטוש בקו הלסת התחתונה וקו המתאר של זווית הסנטר והצוואר.

זמן החלמה, התאוששות וצפי לתוצאות

משך החלמה הינו כשבוע עד חודש ותוצאה סופית צפויה להיות לאחר כ- 4 חודשים. לאחר הניתוח יישארו חבישות למשך מספר ימים. בשעות הראשונות יש לקרר את הצוואר בקרחונים ועל הראש להישאר מורם. נקזים יוסרו לאחר 3 ימים ולאחר כשבוע הכאב ייסוג. ניתן לחזור לפעילות קלה לאחר כשבוע ולפעילות מלאה לאחר חודש וחצי. צפויים שטפי דם מתחת לעור שייסוגו בתוך שבוע. הצלקות מתייצבות לאחר כשנה עד שנתיים ומתבהרות.

סיבוכים אפשריים

זיהום, דימום, נמקים בעור (תופעה אופיינית בעיקר למעשנים שלא הפסיקו לעשן כנדרש), חוסר סימטריה, צלקות היפר-טרופיות, קלואידים, התנפחות של בלוטות הרוק.

מתיחת עפעפיים

עם השנים חלים שינויים רבים בפנינו כתוצאה מנזקי הגיל, גנטיקה, עישון, חשיפה לשמש וחוסר הקפדה על אורח חיים בריא. אחד האזורים בהם השינויים מגיעים לידי ביטוי בשלב מוקדם יחסית הוא סביב העיניים.

כיצד מתבצע ניתוח מתיחת עפעפיים?

את הניתוח מבצעים לרוב בהרדמה מקומית עם טשטוש קל (ניתן גם לבצעו בהרדמה כללית, במידת הצורך). במהלך הניתוח מסיר המנתח עודפי עור באזור העפעף ודרך חתך זה מתבצעת הסרה של עודפי שומן שבולטים מתוך איזור ארובת העין. העור נתפר בתפרים עדינים, לא נמסים ונשארת צלקת עדינה. משך הניתוח שעה עד שעתיים.

למי הוא מיועד?

למי שחפץ להסיר את עודפי העור ומדורי השומן הבולט ולקבל מראה צעיר ורענן יותר באזור העין .

זמן החלמה, התאוששות וצפי לתוצאות

יש להקפיד על מנוחה עם ראש מורם על כרית, קירור האזור עם רטיות קרות ומריחת משחה אנטיביוטית בחתך. במידה והינך מטופל/ת בתרופה ליתר לחץ דם יש להקפיד על המשך טיפול ואיזון לחץ הדם. יש להימנע מספורט בשלושת השבועות הראשונים אחרי הניתוח.

סיבוכים אפשריים

דימום, זיהום, משיכה של העפעף, תיקון חלקי וחזרה של כיסי השומן וצורך בניתוח מתקן.

שאלות ותשובות

מי צריך ניתוח להסרת עודפי עור?

בדרך כלל מי שהוריד משקל עודף גדול והאחוז שלו ביחס למשקל הגוף הסופי גבוה יותר, כך גדול הסיכוי שיסבול מעודפי עור משמעותיים המצריכים טיפול.

כמה זמן נמשך ניתוח כזה?

כשעתיים עד ארבע – חמש שעות.

כמה זמן נמשכת החלמה?

ברוב הניתוחים בין שבוע לשבועיים.

מאיזה גיל ניתן לבצע ניתוח מתיחת פנים?

תלוי במצב הפנים.

מה ההבדל בין ניתוח מתיחת בטן מלא למיני מתיחת בטן?

בניתוח מתיחת בטן (מלא) מטפלים בכל איזור הבטן לעומת מיני המיועדת לטפל בחלק התחתון של הבטן.

מה טווח המחירים לניתוחים כמו אלו?

תכנית טיפול וניתוח אישית ומותאמת לכל מטופל בהתאם למצבו. תלוי בגודל הניתוח והאיזור.

הסרת עודפי עור – עלויות

טווח מחירים משוער

משך הטיפול המשוער

צורת ההרדמה

זמן החלמה משוער

מתיחת זרועות

20 עד 30 אלף שקלים

כשעתיים

כללית או מקומית

כ-4 חודשים

מתיחת פנים

30 עד 70 אלף שקלים

בין 2 ל-4 שעות

בדרך כלל הרדמה כללית

בדרך כלל עד חודש

מתיחת ירכיים

20 עד 30 אלף שקלים

כשעתיים

בדרך כלל הרדמה כללית

בין חודשים לשלושה

מתיחת בטן

25 עד 60 אלף שקלים

בין 2 ל-3 שעות

בדרך כלל הרדמה כללית

כ-3 חודשים

מתיחת צוואר

18 עד 25 אלף שקלים

בין 2 ל-3 שעות

בדרך כלל הרדמה כללית

עד ארבעה חודשים

מתיחת עפעפיים

בין 10 ל-20 אלף שקלים

בדרך כלל כשעה

בדרך כלל הרדמה כללית

שבוע עד עשרה ימים

האם אפשר להסיר עודפי עור ללא ניתוח?

אנחנו חיים בתקופה שבה מתפתחות כל העת טכנולוגיות חדשות ומתקדמות אשר עוזרות לשפר את האסתטיקה, את מראה העור ואת המרקם שלו גם ללא התערבות כירורגית. כיום ישנם אמצעים שונים אשר עוזרים לשפר את האסתטיקה של העור אחרי לידה, ניתוח בריאטרי או ירידה משמעותית במשקל. אחד מהבולטים שבהם כולל שימוש בגירוי חשמלי בתדרים נמוכים וגבוהים. כך ניתן להשפיע על מרקם העור ולתרום להחלקה ולמיצוק שלו. עם זאת, חשוב לזכור כי הטיפולים האלו אינם יעלים במקרים שבהם נדרשת הסרה משמעותית של עודפי עור. במצב כזה אין מנוס מניתוח להסרה של העודפים הלא רצויים ולשיפור האסתטיקה של העור. אולם חשוב גם להרגיע ולהדגיש כי המנתחים הפלסטיים כיום עובדים עם טכנולוגיות מתקדמות ואביזרים חדשניים אשר מפחיתים למינימום את הסיכונים, תופעות הלוואי והסיבוכים האפשריים בטיפולים האלו – ובמקביל גם משפרים משמעותית את התוצאה הסופית.

למה נוצרים עודפי עור?

עודפי עור עשויים להופיע אצל כל אדם בשלבים שונים בחייו. זוהי תופעה נפוצה ומוכרת ביותר, אשר שכיחותה עולה בייחוד במצבים הבאים: ניתוחים בריאטריים (ניתוחים לקיצור קיבה) – בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים פונים לטיפולים האלו שמספקים דרך איכותית ויעילה לרדת במשקל ולשמור עליו לאורך זמן. עם זאת, השינוי הקיצוני במשקל עלול לגרום גם ליצירת עודפי עור שיוצרים בעיה אסתטית שעלולה להביך ולהקשות על המטופל להתמודד עם המצב החדש. הריונות ולידות – לידה היא אירוע מרגש ומעצים מאין כמוהו – אך הוא גם טומן בחובו שורה ארוכה של שינויים פיזיולוגיים בגוף האישה – חלקם מבורכים ואחרים עלולים לפגוע באסתטיקה של האם הטרייה. עודפי עור באזור הבטן ובאזורים אחרים הם תופעה נפוצה ומוכרת לאחר הלידה, שניתן בהחלט לטפל בה ביעילות בעזרת ניתוח פשוט יחסית. עם זאת, בדרך כלל נמליץ להמתין עם הניתוח עד לסיום שלב ההריונות והלידות כאשר זה מתאפשר. דיאטות קיצוניות – אנשים שעולים ויורדים במשקל בתקופות קצרות יחסית מצויים בסיכון מוגבר להימצאות עודפי עור באזורים שונים בגוף. במצב כזה, לפני ששוקלים ניתוח הסרת עודפי עור, יש לגבש תוכנית ארוכת טווח לדיאטה ופעילות גופנית אשר תמנע שינויים קיצוניים במשקל בעתיד. מצב כזה עלול לפגוע בתוצאות הטיפול ולגרום לעודפי העור להופיע שוב בהמשך הדרך

Skin Surgery
Skin Surgery